Čo si vziať na jachtu
Doklady:
Môže to byť občiansky alebo pas, v prípade ak chcete ísť pozrieť aj do Talianska tak určite pas.
Peniaze:
V Chorvátsku sa platí Kunami. Kedysi síce obchodníci brali aj eurá, ale po zavedení registračných pokladní to už neplatí. Eurá na Kuny je najvýhodnejšie meniť priamo v Chorvátsku v oficiálnych zmenárňach. Je lepšie si vybrať nejakú klasickú alebo banku, zmenárne na nábreží alebo pešej zóne majú horší kurz. Viac v kapitole "Cena dovolenky"
Svoje lieky:
Pre zarytých suchozemcov Kinedril (stačí 10 tabletiek/os/týždeň), alebo, ešte lepšie Scopoderm (dostať ho bez predpisu iba vo Viedni na letisku).
Z morskej choroby veľmi strach mať nemusíte. Jaj pravidelný výskyt má asi 3% populácie, asi 10% ju vôbec nemá a u zvyšku to závisí od okolností. Na vznik morskej choroby nestačia iba veľké vlny. Na to aby prepukla, treba aby táto situácia trvala veľa hodín. Ak plavbu prerušíme (napr. kúpaním v zátoke, alebo prehliadkou mestečka), tak sa čas potrebný na jej vypuknutie začína rátať znova od nuly. Tak isto pobyt na palube a nie v podpalubí, je prevenciou morskej choroby.
Opaľovacie prostriedky:
Keďže hlavne dámska časť posádky využíva čas plavby na slnenie, nezabudnite na opaľovacie krémy. Slnko je na lodi zradné - keďže tam vždy fúka, necítiť tak jeho teplo, ale spáliť vie rovnako ako na pláži.
Fotoaparát a videokamera:
Na prepravu na loď sa v zátokách používa dosť vratký gumený čln a tak pre prípad vyšplechnutia je nutné mať všetky el. prístroje v nepremokavých obaloch.
Mobily:
Na lodi je síce rozvod 230V, avšak funguje iba pri kotvení na móle s pripojením na elektrinu. Ináč je na lodi iba auto-zapaľovač na 12V.
Oblečenie:
Dovolenka na pláži a dovolenka na jachte sa od seba veľmi nelíšia. Tak že okrem krátkych nohavíc, sandálov a tričiek si treba vziať aj niečo teplejšie na noc pre prípad hliadky a na horšie počasie (na lodi stále fúka) . Tiež treba rátať s možnosťou že Vám vyšplechne vlna a namočí oblečenie. Na tento prípad sa osvedčili kolíčky na prádlo
V lete od júna do septembra nie je nutné žiadne špeciálne oblečenie, okrem niečoho do dažďa.
Na obutie je dôležité aby topánky nemali podrážku, ktorá robí šmuhy a aspoň jedny topánky musia byť vhodné do vody. A tí ktorí sa chcú naozaj naučiť obsluhovať plachetnicu by nemali zabudnúť na tenšie a rýchlo-schnúce rukavice. Budú predsa pracovať s lanami :-)
Drobnosti:
hygienické potreby, 2 uteráky (na slanú a sladkú vodu), baterka.
Zbaliť sa treba do tašiek, nie do kufra. Na lodi nie je miesto na odloženie 6 - 7 kufrov.